لباس کودک

پوشاک مناسب و بهداشت کودک

بهداشت لباس کودک

پوشاک مناسب و بهداشت کودکان

اگر جزو والدین جوانید، احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که نوزادتان بدون دلیل گریه کند و بی‌قرار باشد و وقتی از آرام کردن کودک ناامید می‌شوید، به این توصیه مادربزرگ‌ها عمل کنید: لباس‌های کودک را بررسی کنید و از تنش در بیاورید شاید با لباسش مشکل دارد؛ حدسی که در بیشتر موارد درست است.

دکتر فاطمه مهتابصیر، فوق تخصص نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این مطلب که بهتر است لباس کودک به ویژه لباس زیر او از جنس نخ باشد و به اندازه کافی گشاد باشد تا هوا به راحتی جریان پیدا کند، می افزاید: اگر لباس نوزاد را قبل از بر تن کردن بشویید خیلی بهتر است. از طرفی برای شست و شوی لباس توصیه می شود که با صابون خنثی یا پودر صابون شسته شود و خشک کردن لباس در آفتاب ایده آل است؛ بنابراین با توجه به شرایط زندگی آپارتمانی اگر این امکان برای شما وجود دارد، بهتر است لباس کودک را در آفتاب خشک کنید نه در خانه.

تعویض پوشک

وی می افزاید: بهتر است کهنه یا پوشک بچه هر ۳ ساعت یک بار عوض شود. به عنوان مثال یک کودک شیرخوار در ۲۴ساعت، ۶بار نیاز به تعویض دارد تا مطمئن شوید به اندازه کافی شیر خورده و وزن گرفته است. از طرفی محیط گرم و مرطوب کهنه بچه همراه با ادرار و مدفوع شرایط مناسبی را برای رشد قارچ و حساسیت های پوستی فراهم می کند که به راحتی قابل درمان نیست. بنابراین به مادران توصیه می شود حداقل هر ۳ساعت یک بار پوشک بچه را بررسی کنند و در صورت نیاز پوست کودک را با آب شست و شو دهند.

برای مشاهده محصولات کلیک کنید

شستشوی پای بچه

وی می گوید: در هر بار تعویض کودک، نیاز به شست و شوی پاهای کودک با صابون یا شامپو نیست. چرا که این کار سبب می شود پوست کودک خشک شود. بنابراین ۲ تا ۳روز یک بار شست و شو با صابون کافی است. همچنین نیازی به پاک کردن کرم پیشگیری از سوختگی که قبلا روی پوست کودک مالیده اید، نیست. استفاده از دستمال های مرطوب در منزل مناسب نیست و بهتر است شست و شو با آب انجام شود زیرا هرچه موادشیمیایی با پوست کودک تماس کمتری داشته باشد، برای سلامتی او بهتر است. بنابراین تاحد امکان و در منزل شست و شو با آب مناسب است اما در سفر و بیرون از منزل می توان از آن استفاده کرد.به یاد داشته باشیم که اگر مادران دستمال های مرطوب را به منظور ضدعفونی کردن به کار می برند، باید گفت این دستمال ها چنین نقشی ندارد بلکه فقط تمیز کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *